امروزه ماشین ظرفشویی ها در برندها، سایزها و رنگ های مختلف، توانسته اند جایگاه ویژه ای در آشپزخانه های بانوان ایرانی پیدا کنند. اما این دستگاه مانند هر دستگاه دیگری نیاز به مراقبت و سرویس دارد. در صورت رعایت نکردن نکات استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی بوش و یا بعد از استفاده درازمدت، ممکن است به ارورها یا مشکلاتی بربخوریم. تعمیر ماشین ظرفشویی بوش امری است که حتما باید به متخصص مربوطه سپرده شود. اما گاهی ارور و یا مشکل ماشین ظرفشویی از یک مشکل کوچک ناشی می شود.

مطمئنا شما تمایل دارید قبل از آنکه برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش آن را به یک نمایندگی یا نزد یک متخصص ببرید، ابتدا بررسی کنید که مشکل آن چیست.
مهمترین مساله در تعمیر این است که شما ابتدا مشکل آن را بیابید. شاید مشکل توسط خودتون قابل حل باشد و دیگر نیازی به رفتن نزد یک متخصص نباشد.
متخصصان مادر صفاهان سرویس باداشتن بیش از 20 سال سابقه و تخصص در تعمیر لوازم خانگی در اصفهان ، میتوانند بهترین مشاوره و خدمات را برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان به شما ارائه کنند.

سرویس به موقع ماشین ظرفشویی فراموش نشود

خرید یک ماشین ظرفشویی راه رهایی از خستگی ناشی از ظروف کثیف آن هم در یک روز پرمشغله است. ماشین ظرفشویی یک وسیله مناسب و کارآمد است.
ولی در استفاده از آن باید مواردی را رعایت کنید، که عمر آن بیشتر شده و شما بتوانید بیشتر از آن بهره ببرید. همچنین کمتر نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش داشته باشید. از جمله:

 •  سرویس به موقع دستگاه (همکاران ما در صفاهان سرویس می توانند در زمینه سرویس و نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان بهترین خدمات را ارائه دهند.)
 • خودداری از تعمیر ماشین ظرفشویی به صورت سرخود و بدون داشتن مهارت و تخصص کافی

با دریافت هر ارور باید به فکر سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش باشم؟

در ادامه مطالبی را ارائه می دهیم که در عیب یابی دستگاه به شما کمک می کند. شما می توانید با مطالعه این مطالب، مشکل دستگاه را پیدا کنید. در این صورت اگر نیاز به تعمیر توسط متخصص داشت، می توانید به متخصصان مجرب صفاهان سرویس مراجعه کنید.

اما همان طور که در ادامه می خوانید گاهی با رعایت چند نکته و یا بررسی مواردی می توان مشکل را حل کرد و نیاز نیست با دریافت هر ارور ماشین را نزد متخصص ببرید.

عیب یابی جهت تعمیر ماشین ظرفشویی بوش

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش

مشکلاتی رایجی که مشتریان با آن برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان ، به ما در صفاهان سرویس مراجعه میکنند، در ادامه بررسی شده اند.

شنیدن صداهای غیرمعمول هنگام کار با ماشین ظرفشویی

اگر هنگام کار با دستگاه صداهایی نامناسبی میشنوید، ابتدا برخورد پره های آبفشان با ظروف را بررسی کنید. باید ظروف را به گونه ای بچینید که آبفشان آزاد باشد و برخوردی با ظروف نداشته باشد.

معیوب بودن پمپ، فرسوده بودن بازوهای آب پاش، قرار نگرفتن ظروف در جای خود، تراز نبودن ماشین ظرفشویی از دیگر دلایل ایجاد صدا در هنگام کار با ماشین می باشد.

تمیز نشدن ظروف بعد از شستشو

این مشکل در مبحث تعمیر ماشین ظرفشویی بوش می تواند سه دلیل داشته باشد:

 • اگر ظروف روی هم قرار داده شده و چینش مناسبی نداشته باشند.
 • اگر دستگاه جرم گرفته باشد (برای رفع جرم می توانید از جرم گیر های مخصوص استفاده کنید).
 • استفاده از شوینده های تقلبی می تواند باعث تمیز نشدن ظروف شود.
 • استغاده از مقدار کم از شوینده یکی دیگر از دلایلاین امر میباشد.

علت وجودآثاری از زنگ زدگی در ظروف فلزی چیست؟

وجود آثار زنگ زدگی می تواند به دلیل نامرغوبی ظروف باشد. همچنین اگر نمک مخصوصی که در ماشین ظرفشوی استفاده میشود در زمان ریختن در مخزن، بیرون ریخته باشد این مشکل را ایجاد میکند.

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان

روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی روشن نمیشود، می تواند یکی از موارد زیر علت آن باشد:
• متصل نبودن دوشاخه به برق (در صورت جابه جایی ممکن است دوشاخه از برق خارج شده باشد).
• بسته نبودن درب دستگاه به طور کامل. چینش ظروف را بررسی کنید ممکن است ظروف مانع بسته شدن درب ماشین ظرفشویی شوند.
• خراب بودن برد یا موتور دستگاه (به هیچ عنوان بدون داشتن تخصص برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش اقدام به باز کردن آن و بررسی موتور نکنید).

کار نکردن کلیدهای دستگاه

کار نکردن کلیدهای ماشین ظرفشویی به دلیل مشکلات مربوط به برد است، که باید تعمیر یا تعویض شود.
پر نشدن ماشین ظرفشویی از آب کافی نبودن فشار آبی که به دستگاه وارد می شود، گرفتگی شیر ورودی، خراب بودن قفل و بسه نشدن درب، عدم ارسال فرمان بسته بودن در دستگاه و خم بودن شیلنگ می تواند از علل پر نشدنماشین ظرفشویی باشد. برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش می توانید این موارد را بررسی کنید.

وجود بوی بد ماشین ظرفشویی

در اولین اقدام برای رفع این مورد، فیلتری که در زیر دستگاه قرار دارد را بررسی کرده و مطمئن شوید که گرفتگی نداشته باشد. همچنین پمپ تخلیه و شیلنگ های تخلیه را بررسی کنید.

عدم استفاده از قرص بوگیر، وجود چربی و غذا در کف دستگاه نیز می تواند باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی شود.

خشک نشدن ظروف

اگر ظروف در دستگاه خشک نمیشود، برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش و رفع این مورد می توانید موارد زیر را بررسی کنید:

 1.  بررسی پمپ تخلیه دستگاه
 2. بررسی المنت ها

تعمیر ماشین ظرف شویی بوش

سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

سفیدک زدن ظروف می تواند علل متعددی داشته باشد از جمله:

 • عدم استفاده از مقادیر مناسب پودر و مایع جلادهنده
 • بسته نبودن درب جایگاه نمک
 • نداشتن حرارت مناسب برای حل شدن پودر
 • کافی نبودن فشار آب
 • عدم انتخاب درست برنامه برای شستشوی ظروف

عیب یابی ماشین ظرفشویی بوش با توجه به ارورها

اگر شما در ماشین ظرفشویی ارور دریافت میکنید فقط کافی است برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش به مرجع ارورها مراجعه کنید و به راحتی مشکل آن را پیدا کنید. جهت مطالعه این ارورها اینجا را کلیک کنید.

برای تعمیر ماشین ظرفوشیی بوش چه کنم؟

همان طور که قبلا گفتیم، گاهی مشکل دستگاه شما با مطالعه موارد بالا و وجود مواردی مانند عدم استفاده کافی از مواد شوینده، بسته نبودن درب و …. به راحتی حل میشود. در این صورت نیازی به مراجعه به متخصص ندارید.
اما اگر مشکل ماشین ظرفشویی مربوط به برد، موتور و … است و یا نمیدانید مشکل از کجاست، حتما حتما به یک متخصص مراجعه کنید و از تعمیر و برررسی خودسرانه آن خودداری کنید.

متخصصان ما در صفاهان سرویس برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان می توانند به شما کمک کنند.

هزینه های تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در صفاهان سرویس چقدر است؟

مسلما هزینه تعمیر با توجه به نوع ایراد محاسبه می شود. متخصصان ما ماشین ظرفشویی را کامل بررسی میکنند و هزینه و مشکل ماشین را به شما اعلام میکنند.
برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان یا  تعمیر ماشین ظرفشویی اسنوا در اصفهان ، ما میتوانیم بهترین خدمات با بهترین قیمت ها را به شما ارائه دهیم.

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

شاید هنگام کار با ماشین ظرفشویی بوش، ماشین ظرفشویی تان ارور داده و اغلب پس از ارور متوقف شود. قطعا این ارورها نشان دهنده ایرادی در اتصالات یا اجزای ماشین ظرفشویی یا مشکلی در هنگام شستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی باشد.

اما نگران نباشید ما در این قسمت علت و راه حل نمایش این ارورها را به شما خواهیم گفت و شما می توانید به آسانی برخی از این ارور ها را رفع کرده.

در صورتی که مشکل تخصصی است ماشین ظرفشویی تان را به دست شرکت صفاهان سرویس بسپارید تا در اسرع وقت تعمیر ماشین ظرفشویی بوش را انجام دهند و آرامش و راحتی را به شما ببخشند.

ارور  E01

علت: عمل نکردن المنت حرارتی به دلیل سوختگی المنت گرمکن ماشین ظرفشویی بوش یا آسیب دیدگی اتصالات مربوط به المنت یا مشکل سنسور دما

راه حل: بررسی ماشین ظرفشویی توسط تعمیر کار

 ارور E02

علت: ایراد در سنسور دمای ان تی سی و نسنجیدن دما به درستی و کار کردن بی وقفه المنت گرمکن

راه حل: بررسی سنسور ان تی سی توسط تعمیر کار

ارور  E03

علت: پر نشدن مخزن ظرفشویی از آب در زمان معین

راه حل: در مدل های جدید ماشین ظرفشویی پس از این ارور آب را تخلیه می کند اما در ماشین ظرفشویی های قدیمی، دستگاه منتظر می ماند تا آب کافی وارد ماشین شود که در هر دو صورت باید برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش با تعمیر کار تماس گرفته تا مخزن را بررسی و تعمیر کند.

ارور E04

علت: درست عمل نکردن آب پاش ماشین ظرفشویی به دلیل ایراد در سنسور کنترل فشار و جریان آب متصل به آب پاش. البته از گرفتگی آب پاش ظرفشویی هم می تواند باشد چون سختی آب موجب گرفتگی سوراخ های آب پاش شده و از خروج آب جلوگیری می کند.

راه حل: بررسی آب پاش ماشین ظرفشویی از نظر گرفتگی و تماس با تعمیرکار جهت تعمیر ماشین ظرفشویی بوش

ارور  E05

علت: به دلیل مشکل در سنسور سطح آب ماشین ظرفشویی نتوانسته آبگیری را متوقف کند و آب بیش از حد وارد ماشین ظرفشویی شده.

راه حل: بررسی و تعمیر سنسور سطح آب توسط تعمیرکار

ارور E06

علت: سنسور کنترل کیفیت آب که مسئول سنجش سختی، آلودگی و شفافیت آب هنگام آبکشی است مشکل پیدا کرده

راه حل: بررسی سنسور کنترل کیفیت آب توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی

ارور E07

علت: ایراد در فن خشک کن به دلیل سوختگی یا آسیب دیدگی اجزا آن، مشکل در اتصالات فنی برق و یا ایراد در سنسور فن

راه حل: بررسی فن خشک کن. تعمیر ماشین ظرفشویی بوش را به تعمیرکاران مجرب بسپارید.

 ارور E08

علت:عمل نکردن گرم کن ماشین ظرفشویی به درستی، به دلیل اینکه سطح آب در ماشین ظرف شویی به اندازه نیاز بالا نیامده است. این ارور شبیه ارور ای سه است.

راه حل: بررسی گرم کن ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکار

ارور E09

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

علت: این ارور به دلیل مشکل در المنت گرم کن آب در جریان است که یا سوخته یا به برق نمی رسد. البته این ارور در مدل هایی رخ می دهد که المنت گرمکن در پمپ گردش آب قرار گرفته است.

راه حل: بررسی المنت گرمکن ماشین ظرفشویی توسط تعمیر کار

ارور E10

علت: مشکل در المنت گرم کن آب است چون گرفتگی، رسوبات آهکی و… مانع تماس موثر آب با گرمکن شده است و گرمکن نمی تواند درست کار کند.

راه حل: رفع گرفتگی و آلودگی المنت آب گرمکن

ارور E11

علت: مشکل از ترمیستور یا همان سنسور دما می باشد. شاید ترمیستور به درستی عمل نمی کند و اطلاعات را به درستی به برد ارسال نمی کند. شاید هم ارتباط  ترمیستور با برد الکتریکی ماشین ظرفشویی قطع شده است.

راه حل: بررسی ارتباط بین ترمیستور و برد الکتریکی ماشین ظرفشویی و در صورت نبودن مشکل بررسی ترمیستور(توجه کنید تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در این موارد باید توسط تعمیرکار انجام شود)

ارور E12

علت:  به دلیل رسوب فروانی که بر روی المنت گرمکن نشسته، المنت گرمکن ماشین ظرفشویی به درستی کار نمی کند. ممکن است با خاموش و روشن کردن ماشین ظرفشویی به جای این کد ارور ای نه را نشان دهد.

راه حل: باید رسوب زدایی انجام شود. در بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی بوش امکان درآوردن المنت برای تمیز کردن هست.

ارور E13

علت: دمای آب ورودی به ماشین ظرفشویی بیش از اندازه یعنی بالای 75 درجه سانتی گراد است.

راه حل: این ارور معمولا موقعی رخ می دهد که ماشین ظرفشویی به شیر آب گرم متصل است پس باید ماشین ظرفشویی را به آب سرد وصل کنید تا این ارور رفع شود.

ارور E14

علت: سنسور جریان آب یعنی سنسور سنجش میزان آب ورودی به ماشین ظرفشویی به درستی عمل نکرده و برد الکتریکی ماشین ظرفشویی جریان آب ورودی به ماشین ظرفشویی را قطع می کند

راه حل: سنسور جریان آب باید توسط تعمیرکار بررسی و تعمیر شود.

ارور E15

ارور 15 ماشین ظرف شویی بوش

سیستم محافظ در برابر نشتی آب به دلیل مشاهده نشستی آب در ماشین ظرفشویی توسط سیستم ایمنی عمل کرده و ارور داده است.

راه حل: بررسی هایی برای پیدا کردن نشتی آب و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش صورت بگیرد و با تعمیر کار تماس گرفته شود.

ارور E16

علت: این ارور علت های مختلفی دارد. ممکن است به خاطر نشتی شیر ورودی باشد. ممکن است مشکلی در سنسور سنجش و کنترل میزان آب ورودی درون ماشین ظرفشویی پیش آمده باشد.

همچنین ممکن است کمی جرم یا ناخالصی مانند شن یا جسم کوچک در شیر ورودی ماشین ظرفشویی گیر کرده باشد که در این صورت شیر بسته نمی شود و با خاموش کردن ماشین ظرفشویی باز هم آب وارد ماشین ظرفشویی خواهد شد.

راه حل: باید شیر ورودی و سنسور سنجش میزان آب چک شوند و مشکل برطرف شود(توجه داشته باشید تعمیر ماشین ظرفشویی بوش باید توسط تعمیر کار انجام شود).

ارور E17

این ارور به احتمال زیاد به دلیل بسته نشدن شیر ورودی ماشین ظرفشویی می باشد. یا شیر ورودی معیوب شده است یا فشار بیش از حد آب ورودی مانع از بسته شدن شیر ورودی می شود.

راه حل:  اگر فشار آب منزل شما همیشه بالاست باید شیر آب متصل به شلنگ ماشین ظرفشویی را کمی ببندید تا فشار آب کمتر شود

ارور E18

علت: به احتمال زیاد شیر ورودی آب معیوب شده است زیرا مقدار آبی که داخل ماشین ظرفشویی است بیش از حد کم است. البته ماشین ظرفشویی در این حالت متوقف نخواهد شد اما شستشو به درستی انجام نمی گیرد.

راه حل: شیر ورودی آب را چک کنید و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنبد. اگر مشکل از شیر آب نبود برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش، با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

ارور E19

علت: به احتمال زیاد شیر گردش آب در مبدل گرما مشکل پیدا کرده است.

راه حل: شیر گردش آب در مبدل گرما باید بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. اگر شیر مشکلی نداشت با تعمیرکار تماس بگیرید تا بررسی های لازم را انجام دهد.

ارور E20

علت: مشکل از پمپ گردش آب است. شاید آب به داخل پمپ نشت کرده و پمپ آسیب دیده است شاید هم سیم پیچ پمپ به دلیل  قطع شدن سیم یا اتصال کوتاه دچار آسیب دیدگی شده است.

راه حل: پمپ و تمام اتصالات آن بررسی شود و محل آسیب دیده تعمیر یا تعویض شود.

ارور E21

علت: پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی به دلایلی مانند گیر کردن پروانه پمپ، آسیب دیدگی اجزا پمپ و… نمی تواند آب را تخلیه کند. گیر کردن پروانه پمپ می تواند به این دلیل باشد که یک جسم خارجی دورش پیچیده و به پروانه اجازه چرخش نمی دهد.

راه حل: باید پروانه پمپ بررسی شود و اگر چیزی به آن گیر کرده رفع شود و اگر پروانه مشکلی نداشت بقیه اجزا پمپ بررسی و در صورت نیاز تعمیر و تعویض شود(توسط تعمیرکار).

ارور E22

علت: آب داخل ماشین ظرفشویی به دلیل مسدود بودن مسیر تخلیه آب، تخلیه نمی شود. این ارور می تواند به دلیل گرفتگی یکی از فیلترهای ماشین ظرفشویی یا معیوب بودن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی باشد.

راه حل: در این ارور برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش، ماشین را به دست تعمیرکار ماهر سپرده تا دلیل را پیدا و رفع کند.

ارور E23

علت: مشکل برقی در پمپ تخلیه به وجود آمده است. مثلا ممکن است سیم پیچ پمپ در اثر اتصال کوتاه یا قطع شدن سیم ها دچار آسیب دیدگی شده باشد. البته ممکن است مانند ارور ای 21 به دلیل گیر کردن پروانه به خاطر گیر کردن جسم خارجی باشد.

راه حل: پروانه پمپ و تمام اتصالات پمپ تخلیه توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی بررسی شود.

ارور E24

خطاهای ماشین ظرفشویی بوش

علت: این ارور نیز به دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی است اما این بار به دلیل تاب برداشتن یا مسدود بودن لوله تخلیه ماشین ظرفشویی است. البته باز هم ممکن است پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی مشکل داشته باشد.

راه حل: لوله تخلیه ماشین ظرفشویی را بررسی کنید و اگر مسدود شده یا تاب برداشته مشکل را رفع کنید اگر مشکل از لوله تخلیه نبود با تعمیر کار تماس بگیرید البته بهتر است بررسی لوله و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش را نیز به دست تعمیرکار بسپارید تا خیالتان راحت باشد که مشکل دیگری برای ماشین ظرفشویی تان بوجود نمی آید.

ارور E25

علت: این ارور به دلیل مسدود بودن خروجی پمپ تخلیه یا شلنگ تخلیه آب است که موجب می شود پمپ قدرت کافی برای تخلیه آب را نداشته باشد. البته ممکن است مثل دو ارور دیگر به دلیل گیر کردن و درست نچرخیدن پروانه پمپ باشد.

راه حل: پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه توسط تعمیرکار بررسی شود تا مشکل را پیدا کرده و تعمیر یا در صورت نیاز تعویض قطعه معیوب را انجام دهد(تعمیرکاران مجرب صفاهان سرویس می توانند در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی بوش شما را راهنمایی کنند. )

ارور E26

علت: مشکل از سوییچ تنظیم کننده آب است. ممکن است سوییچ آسیب دیده باشد

راه حل: با تعویض سوییچ تنظیم کننده آب مشکل حل خواهد شد.

ارور E27

علت: این ارور به این دلیل است که ولتاژ ورودی بیش از حد پایین است که نوسانات برق شهری به طور مکرر موجب بروز این امر است.

راه حل: نوسانات برق شهری برای ماشین ظرفشویی بسیار خطرناک است و ممکن است باعث بروز آسیب های بسیار جدی در ماشین ظرفشویی تان شود پس بهتر است از استیلایزر(تثبیت کننده ولتاژ برق) استفاده کنید تا از آسیب های جدی به ماشین ظرفشویی تان جلوگیری کنید.

ارور E28

علت: مشکل از سنسور تشخیص میزان کدر بودن آب است که موجب می شود ظرف ها به درستی تمیز نشوند و آب کدر در ماشین ظرفشویی دیده شود.

راه حل: آب ورودی به ماشین ظرفشویی را بررسی کنید و مشکل را رفع کنید تا آب تمیز تری به ماشین ظرفشویی وارد شود.